Kobiety uwielbiają odmieniać swój wizerunek! Z tego też względu tak chętnie odświeżamy swoją garderobę, bierzemy czynny udział w zajęciach fitness, a niekiedy nawet korzystając z pomocy zaufanego fryzjera, decydujemy się na ostre cięcie. Dopełnieniem naszego nowego wizerunku zazwyczaj jest także zmiana koloru włosów.
Większość z nas wciąż decyduje się na samodzielne farbowanie kosmyków. Główną zaletą przeprowadzenia wspomnianego zabiegu w zaciszu własnego domu jest możliwość zaoszczędzenia sporej kwoty pieniędzy. Warto zaznaczyć, że za wykonanie tej usługi w salonie fryzjerskim zapłacimy co najmniej dziesięć razy więcej, niż wynosi średnia cena farb dostępnych w drogeriach.
Uważajmy na amoniak!
Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że obecne na naszym rynku farby do włosów różnią się jedynie marką oraz sposobem aplikacji. Zazwyczaj zapominamy o tym co najistotniejsze, czyli składzie produktu. To właśnie on decyduje o efekcie przeprowadzonego zabiegu – uzyskanym odcieniu oraz kondycji naszych włosów już po farbowaniu.
W większości farb wciąż znajdziemy składnik o nazwie „amoniak”. Co kryje się pod tym nieprzyjemnie brzmiącym słowem? Amoniak to nic innego jak związek wodoru oraz azotu, występujący w formie gazu. Opisywany związek chemiczny wykazuje działanie drażniące. Podczas używania farby do włosów narażone są w szczególności nasze błony śluzowe, a także skóra mająca kontakt z produktem.
Rola amoniaku w farbie do włosów
Na myśl nasuwa się pytanie, dlaczego producenci farb do włosów dodają do nich amoniak? Jego zadaniem jest tak zwane „rozpulchnienie” włosów, co umożliwia wnikanie pigmentu w głąb struktury włosa. Należy przyznać, że amoniak świetnie spełnia tę rolę, niestety kosztem naszego zdrowia oraz kondycji naszych włosów.
Na szczęście producenci farb coraz częściej decydują się na zastąpienie szkodliwego amoniaku substancją o nazwie MEA. Składnik ten świetnie sprawdza się w roli amoniaku, a przy tym jest mniej drażniący.
Warto podkreślić, że rezygnacja z amoniaku wpływa także pozytywnie na zapach używanej przez nas farby do włosów. Produkty zawierające MEA pachną o wiele przyjemniej niż ich klasyczne, amoniakowe odpowiedniki.