Podwiązka, nazywana dawniej lajarretière (co z francuskiego oznacza podwiązanie) – początkowo stanowiła obowiązkowa część kobiecej garderoby. Była wykonana z tasiemki, gumki lub skóry i odpowiadała za podtrzymywanie pończochy. Obecnie (w erze rajstop i pończoch samonośnych) podwiązka pełni raczej funkcję symboliczną (bądź dekoracyjną).
Ślub oraz wesele to jedne z tych okazji podczas których Panna Młoda powinna zaopatrzyć się w ten odzieżowy „gadżet”. Jaką podwiązkę wybrać na ten niepowtarzalny dzień?
Niebieska podwiązka - gwarancja wierności wybranka?
Początkowo podwiązka zakładana w dzień ślubu musiała być koloru białego, co miało symbolizować czystość oraz niewinność Panny Młodej (jednocześnie idealnie komponując się z suknią). Obecnie kobiety coraz częściej sięgają po te niebieskie lub błękitne (ewentualnie białe bądź ecru z barwnym dodatkiem).
Skąd ta zmiana? Podobno wybór niebieskiej podwiązki ma zagwarantować wierność ich wybranka. Przesąd ten prawdopodobnie nie posiada aż takiej mocy sprawczej… ale czy któraś z nas odważyłaby się zaryzykować? ;)
Jednak niezależnie od tego na jaki kolor się zdecydujemy - zgodnie z ustalonymi zasadami opisywana ozdoba powinna znaleźć się na lewej nodze Panny Młodej.
Tradycje związane podwiązką
Według jednej z francuskich tradycji podwiązkę z uda Panny Młodej zdejmował podczas wesela najstarszy z drużbów. Następnie przekazywał swoją „zdobycz” jej wybrankowi.
Spotkać można się również z obrządkiem, w trakcie którego świeżo upieczona małżonka samodzielnie rozcinała swoją podwiązkę i rozdaje jej kawałki obecnym na uroczystości kawalerom. Taki rytuał miał zagwarantować szczęście oraz szybki ożenek wszystkim obdarowanym.
Niekiedy Państwo Młodzi decydują się na licytację podwiązki. W zabawie biorą udział goście weseli (pod warunkiem, ze wyrażają na to chęć). Uzbierana w ten sposób kwota zasila domowy budżet świeżo zawartego małżeństwa.
Kiedy najlepiej pozbyć się podwiązki?
Obecnie, coraz częściej odchodzi się od tradycji publicznego zdejmowania oraz przekazywania podwiązki. Stąd najbezpieczniej będzie jeśli Pan Młody samodzielnie pozbędzie się ozdoby z uda ukochanej i to nie wcześniej niż podczas nocy poślubnej.