Kobiety mają do wyboru mnóstwo rodzajów biustonoszy, dzięki czemu mogą dobrać je zarówno do biustu, jak i okazji czy stroju, jaki mają na sobie. Jednak w mnogości rodzajów staników można się pogubić i czasem trudno zdecydować, jaki biustonosz dobrać dla siebie idealnie. Dlatego zapraszamy do lektury naszego poradnika i przewodnika w jednym po świecie biustonoszy. Dzięki niemu łatwiej będzie dobrać stanik doskonały dla kształtu i rozmiaru piersi.
Krótka historia biustonoszy
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że pierwsze biustonosze znane były już w starożytnej Grecji. Jednak ich przeznaczenie było nieco inne niż dzisiejsze zastosowanie klasycznych biustonoszy. Pierwsze staniki powstały dla kobiet, które uprawiały sport, by podtrzymać piersi i zapobiegać ich bolesności. Takie starożytne, sportowe staniki nie tylko podtrzymywały biust, ale i go spłaszczały i jednocześnie ukrywały przed widownią. Co ciekawe, nosiło się je albo pod ubraniem, albo na ubraniu. W podobnym czasie w Rzymie również stworzono prototypy dzisiejszych biustonoszy, jednak te nie miały służyć celom sportowym – w Rzymie kobiety nie mogły oficjalnie uprawiać sportów. Okazuje się, że w tym regionie kobiety wstydziły się pokazywania swoich piersi, a duży biust był powodem do żartów. Dlatego też panie hojniej obdarzone przez naturę nosiły specjalne opaski na piersi, zmniejszające biust.
Kolejnym krokiem na drodze do powstania współczesnych biustonoszy była potrzeba zwężania talii, obecna już w wiekach średnich. Kobietom narzucono nowy styl, w którym główną rolę grała wąska talia. By zawsze wyglądać tak, jak przyjmował to średniowieczny kanon piękna, wymyślono gorsety. Na początku były sznurowane, łagodnie zwężały talię, by na przestrzeni wieków zmienić się w prawdziwą zbroję, którą niektóre panie mogły zrobić sobie krzywdę – z historii znane są przypadki omdleń z powodu braku tchu, a nawet złamania żeber podczas zakładania gorsetu. Historyczne gorsety były tak ukształtowane, by zwężać talię i jednocześnie zbierać i eksponować biust. Z czasem dodatkowo spłaszczały brzuch, a badania wykazały, że wielu przypadkach przez to dochodziło do przemieszczeń narządów wewnętrznych. Wykonywano je ze skóry lub lnu, co nie zawsze było przyjemne dla kobiecego ciała. Z czasem gorsety wykonywano też z jedwabiu, dzięki czemu nie drażniły skóry.
Sytuacja zmieniła się dopiero w XIX wieku. Wtedy to w Stanach Zjednoczonych powstało Stowarzyszenie na Rzecz Uproszczenia Damskiego Stroju. Jednym z celów stowarzyszenia, w skład którego wchodzili również lekarze, była zmiana damskiej bielizny. Wtedy to powstały pierwsze biustonosze przypominające te, w których kobiety chodzą w czasach nam współczesnych. Mimo to ciężko wskazać konkretnego prekursora współczesnych staników, bo w tym samym czasie projektanci i konstruktorzy pracowali nad tym w wielu krajach jednocześnie, w tym między innymi w Wielkiej Brytanii, Francji i Austrii. Kluczowe dla powstania współczesnego biustonosza stało się oddzielenie go od gorsetu – powstał wtedy stanik i majtki z wysokim stanem, wyszczuplające talię i spłaszczające brzuch. Niestety, dopiero w okresie międzywojennym biustonosze zaczęły uwzględniać różnorodność kobiecych piersi i ich różne rozmiary. Wtedy też zaczęły pojawiać się pierwsze druciane fiszbiny oraz modele podnoszące piersi, typu push up. Okres powojenny był prawdziwym rozkwitem rynku bieliźniarskiego na całym świecie. Projektanci proponowali nowe kształty, możliwości dopasowania do ubrania czy bieliznę erotyczną, w której biustonosze grały pierwsze skrzypce. Po drodze zdarzyły się też protesty kobiet, które uważały noszenie staników za jeden z elementów ucisku patriarchatu. Dziś jednak ten kontekst nie jest tak jednoznaczny i większość kobiet nosi biustonosze, zarówno te z małymi, jak i dużymi piersiami. Poprawiają wygląd piersi, sprawiają, że z wiekiem nie odkształcają się tak intensywnie ani tak szybko, a do tego są po prostu wygodne, zwłaszcza w pracy oraz podczas uprawiania sportów.
Przewodnik po rodzajach biustonoszy
Na szczęście w obecnych czasach panie mają do wyboru kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt najpopularniejszych rodzajów biustonoszy, które łatwo dopasować do kształtu piersi, pleców, do wieku, potrzeb i stroju, jaki będzie zakładany przez kobietę. Dobrze dobrany biustonosz potrafi zdziałać cuda, totalnie odmienić wygląd piersi lub jedynie podkreślić ich atuty. By jednak wybrać dobry dla siebie stanik, warto przejrzeć możliwości i opcje. Poniżej garść rad o tym, jakie są biustonosze, na jakie okazje najlepiej je zakładać oraz informacje, do jakich ubrań pasują dane modele.
Pełny biustonosz full cup
To stanik, który posiada duże, zabudowane miseczki. Zakrywa całą pierś, dzięki czemu nadaje jej bardziej okrągły kształt. To model, który z pewnością pokochają właścicielki dużych biustów, ponieważ obejmie całą pierś, świetnie ułoży i podtrzyma (szczególnie, gdy model ma szerokie ramiączka oraz dość wysoki mostek). Biustonosz full cup polecany jest także paniom, których piersi nie są w najlepszej kondycji, czyli z różnych powodów utraciły swoją młodzieńczą jędrność (dzieje się tak po lub w trakcie karmienia dziecka albo po menopauzie). Jest to jeden z najwygodniejszych modeli biustonosza, więc można polecić go w zasadzie każdej kobiecie. Świetnie sprawdzi się do noszenia na co dzień, pod zwykłe t-shirty, koszule czy swetry. Nie najlepiej za to sprawdzi się przy głębszych dekoltach, ponieważ może wystawać spod bluzki czy sukienki.
Balkonetka, czyli średnio zabudowany stanik
Z kolei do głębszych dekoltów i na większe wyjścia, polecamy jest stanik typu balkonetka. Jest to jeden z najpopularniejszych biustonoszy ze względu na uniwersalność i możliwość noszenia zarówno do codziennych dekoltów, ale i pod klasyczne bluzki czy koszule. Balkonetka nie zasłania piersi w całości, delikatnie je podnosi i minimalnie ujędrnia kształt. Ten biustonosz sprawdzi głównie przy ładnych piersiach, czyli dość pełnych, jędrnych. Inne mogą wyglądać w nim nienaturalnie i odznaczać się pod bluzką, bowiem przez to, że linia zakończenia miseczki jest obniżona, mniej jędrne piersi będą „wypadać”.
Plunge, czyli full cup bez mostka
Biustonosz plunge to dobrze zbudowany stanik, który jednak jest pozbawiony wysokiego mostka, jaki kojarzymy ze staników typu full cup. Jest on nieco niższy, dlatego nadal doskonale zbiera piersi, nadaje im idealny, okrągły kształt, a jednocześnie świetnie podtrzymuje biust i można zakładać ten rodzaj stanika do nawet bardzo głębokich dekoltów bez obawy o wpadkę. Model ten nie jest polecany pod zabudowane bluzki czy sukienki, ponieważ brak wysokiego mostka może powodować, że biust będzie nieco spłaszczony, co doskonale uwidoczni gładka, zabudowana bluzka w jednolitym kolorze. Dzięki temu, że plunge może być zarówno usztywniany, jak i miękki, ten model stanika będzie pasował niemal na każdy biust – niezależnie od jędrności, wielkości czy kształtu.
Niski biustonosz half cup
Jeszcze innym rodzajem biustonosza jest half cup, czyli model odsłaniający znaczną część piersi od góry. Model ten świetnie wygląda przy jędrnych i średniej wielkości piersiach, bo łączy je w zgrabne i nieco uniesione kulki, co jest bardzo seksowne. Ten typ biustonosza pasuje do wielu rodzajów ubrań, włącznie z głębokimi dekoltami lub dekoltami w kształcie karo. Doskonale unosi piersi dzięki pionowym szwom, niezależnie do tego, czy jest to stanik usztywniany w całości, tylko w części lub całkowicie miękki. Trzeba jednak być bardzo ostrożnym przy wyborze rozmiaru half cupa, ponieważ źle dobrany może mocni zniekształcać piersi i powodować, że będą nieestetycznie „wypadały” z biustonosza, co będzie widać przez ubranie.
Półgorset
Półgorest swoją nazwę bierze od konstrukcji, która opiera się na znacznie rozbudowanym i poszerzonym pasie obwodu. Dzięki temu, że w konstrukcji półgorsetów używa się pionowych fiszbin oraz pasów silikonowych, świetnie trzymają się na skórze, lekko modelują oraz nie zwijają niewygodnie podczas noszenia. Ponadto szeroki pas obwodu zapewnia gładkie plecy pod ubranie, bez widocznych fałdek skóry. Typ miseczek w półgorsetach jest dowolny, a szerszy pas doskonale sprawdza się przy większych i cięższych biustach, bo jest idealnym, dodatkowym wsparciem dla ramion i kręgosłupa kobiety. Ten typ stanika sprawdzi się w zasadzie u każdej kobiety, a najczęściej stawiają na niego panie lubujące się w stylu retro ze względu na jego charakterystyczny kształt.
Bardotka (czyli stanik typu strapless)
Bardotka to biustonosz, który ukrywa w nazwie to, że może być noszony bez ramiączek. Stanik może być noszony na ciele bez dodatkowego wsparcia, ponieważ w pasie obwodu znajduje się dodatkowe wsparcie, jakim są silikonowe pasy (zazwyczaj kilka). W bardotkach linia góra miseczek jest pionowa lub prawie pionowa, a klastyczne modele mają dość wysokie mostki (choć zdarzają się i takie z obniżonym mostkiem). To idealny model dla kobiet, które lubią chodzić w ubraniach bez ramion lub z jednym odkrytym ramieniem, sukienkach czy bluzkach z głębokimi dekoltami albo częściowo odsłoniętymi plecami. Bardotka świetnie sprawdzi się w przypadku pań z mniejszym i średnim biustem, natomiast kobiety hojniej obdarzone przez naturę, przy zakupie stanika powinny sprawdzić, czy poza silikonowymi pasami, jest on wyposażony w boczne fiszbiny, jeszcze lepiej utrzymujące biust na swoim miejscu.
Model samonośny stanika
Samonośne staniki to biustonosze do zadań specjalnych. Nie są na tyle wygodne, by mogły spełniać się w roli codziennego biustonosza, ale świetnie sprawdzą się na wielkie wyjścia – jako backup dla sukienek, bluzek i kreacji z całkowicie odkrytymi plecami. Samonośne biustonosze nie mają pasa obwodu ani ramiączek, a jedynym miejscem, gdzie przylegają do ciała i mogą się utrzymywać na biuście są samoprzylepne miseczki i silikonowe paski materiału pod biustem. Dobre staniki samonośne sprawdzą się zarówno przy małych, jak i dużych biustach, ale trzeba pamiętać, że aby spełniały swoją rolę prawidłowo, należy stosować je zgodnie z zaleceniami producentów oraz wybierać markowe (czyli też droższe) modele.