Nasza prezencja, w znaczącym stopniu wpływa na jakość oraz komfort naszego życia. Wygląd odgrywa coraz to większą rolę w codziennych zmaganiach z rzeczywistością. O naszej atrakcyjności decyduje szereg czynników, w tym także stan naszej skóry. Nic więc dziwnego, że większość z nas dąży do tego, by była ona gładka, elastyczna i przede wszystkim pozbawiona wszelkich niedoskonałości.
Blizny to problem natury estetycznej, który niejednokrotnie obniża naszą pewność siebie, a tym samym spędza nam sen z powiek. Przyczyn powstania tego typu defektów może być wiele. Te najczęściej spotykane to rozcięcia skóry powstałe w wyniku różnego rodzaju wypadków, a także oparzenia, zabiegi chirurgiczne czy też choroby skóry (w tym także trądzik).
Czynniki wpływające na obecność oraz widoczność blizny
Ryzyko pojawienia się na naszej skórze blizny jest uzależnione od wielkości i głębokości rany, stopnia poparzeń, czy też intensywności oraz przewlekłości dotykających nas chorób. Oprócz wspomnianych uwarunkowań niezwykle ważna jest pielęgnacja oraz higiena stosowana w obrębie uszkodzonej tkanki. Wdanie się ewentualnego zakażenia, czy też nieodpowiednie opatrzenie rany to czynniki, które potęgują prawdopodobieństwo powstania nieestetycznych zmian skórnych w postaci blizn.
Jak zminimalizować ryzyko pojawienia się blizny?
Aby zapobiec powstaniu blizny lub w przypadku poważniejszych przypadków - zmniejszyć jej widoczność, powinniśmy przestrzegać kilku podstawowych zasad. O ile rana, bądź skaleczenie są niewielkie, możemy ograniczyć się do ich samodzielnego zaopatrzenia.
Niezbędna w tym wypadku jest regularna i dokładna dezynfekcja naruszonej tkanki oraz ewentualne zabezpieczenie jej jałową gazą. W aptekach dostępne są również niewielkie plasterki, które przy niewielkich ranach ciętych, z powodzeniem zastępują szwy. Jeśli doszło do oparzenia, zaopatrzmy się w specjalne łagodzące środki farmakologiczne, na przykład w postaci łagodzącego spreju.
Kiedy należy skonsultować się ze specjalistą?
Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie poradzić sobie sami. W poważniejszych przypadkach konieczny jest kontakt ze specjalistą. Jeśli przydarzył się nam nieszczęśliwy wypadek, koniecznie udajmy się na tak zwany SOR (Szpitalny Oddział Ratunkowy), gdzie wykwalifikowany personel udzieli nam niezbędnej pomocy i udzieli porady na temat późniejszych etapów leczenia.
Wizyta u specjalisty jest również niezbędna w momencie, gdy zmagamy się ze zmianami skórnymi powstałymi w wyniku choroby. Jeśli naszą dolegliwością jest trądzik, koniecznie udajmy się do dermatologa, który przy pomocy odpowiednio dobranej terapii pomoże nam uporać się z problemem, a tym samym uniknąć powstania trudnych do ukrycia blizn. Pamiętajmy o tym, by pod żadnym pozorem nie próbować manualnie usuwać wydzieliny ropnej z pojawiających się wyprysków. Takie działanie jest nieskuteczne i może doprowadzić do bakteryjnego zakażenia skóry, przy jednoczesnej gwarancji późniejszego wystąpienia potrądzikowych nieestetycznych defektów.