Olejek arganowy – dobry przyjaciel wielu kobiet (i zapewne nielicznej grupy mężczyzn). Mam wrażenie, że najczęściej jest stosowany w kosmetykach do włosów. Można go znaleźć nie tylko jako osobny środek pielęgnacyjny, ale również śledząc skład szamponów, odżywek oraz różnego rodzaju masek.
Jednak opisywany przeze mnie olej to nie tylko świetny specyfik do włosów. Zdradzę Wam w czym tkwi sekret jego popularności i podpowiem w jaki sposób możecie go jeszcze wykorzystać.
Wytwarzanie oleju arganowego
Olejek wytwarzany jest z marokańskiego drzewa arganowego (bardziej fachowo – arganii żelaznej). Tradycyjna metoda wytwarzania tego cudownego specyfiku polega na ręcznym zmieleniu jego mięsistych owoców oraz wyciśnięciu oleju z uzyskanej w ten sposób „pasty”.
Cudotwórczy olejek a kozie odchody
Ponieważ skorupa orzecha jest niezwykle twarda – bardzo trudno ją rozłupać. Ale pomysłowi producenci oleju poradzili sobie z tym problemem. Kluczową rolę w tym procesie odgrywają żywiące się owocami arganu - kozy (mam na myśli te beczące, jedzące trawę, białe zwierzątka). Co ciekawe (i nie da się ukryć trochę obrzydliwe) orzechy zbierane są już „po wstępnej obróbce”, mówiąc bardziej wprost – są wybierane z kozich odchodów.
Jeśli czujecie się zniesmaczeni – pocieszę Was mówiąc, że coraz częściej tradycyjną metodę zastępuje się obróbką mechaniczną.
Właściwości oleju arganowego
Przejdźmy do przyjemniejszej kwestii czyli zalet opisywanego olejku. Dzięki temu, że jest on bogaty w witaminę E (zwaną również witaminą piękna) oraz bardzo istotne dla naszego organizmu kwasy tłuszczowe – arganowy specyfik jest niezastąpiony w walce z wieloma problemami skóry.
Kosmetyk będzie świetnym rozwiązaniem jeśli borykamy się między innymi z podrażnieniami, szorstkością oraz suchą czy też przetłuszczającą się cerą. Co więcej, wcierany kolistymi ruchami - pomoże również w sytuacji, gdy chcemy zmniejszyć widoczność zmarszczek, blizn czy też rozstępów.
Zafunduj sobie piękne i lśniące włosy!
Tak jak wspominałam na początku – olejek arganowy jest bardzo często stosowany w środkach do pielęgnacji włosów. W tym przypadku jego głównym zadaniem jest ochrona przed zniszczeniami oraz silne nawilżenie włosów. Możemy go stosować nie tylko jako pewien rodzaj maseczki, ale również do stylizacji „niesfornych” kosmyków.
Dodatkowo dosyć tłusta konsystencja oleju nabłyszcza włosy, czego nieporządnym skutkiem może być ich nadmierne obciążenie (zwłaszcza tych cienkich i rzadkich). Dlatego warto zwrócić uwagę na ilość nakładanego kosmetyku – zazwyczaj wystarczą dwie, trzy krople.
Skoro już mówię (a raczej piszę) o pielęgnacji włosów – zachęcam Was do przeczytania artykułu na temat tajemnicy skrywanej przez szampony ;)