Wydawać by się mogło, że łupież to choroba skóry, która towarzyszy jedynie osobom, których włosy wykazują tendencję do przetłuszczania się. Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, że przyczyn pojawienia się nieestetycznych białych płatków może być wiele. Z łupieżem zmagają się między innymi także ci z nas, którzy borykają się z problemem wrażliwej, skłonnej do alergii skóry. Jasne drobinki widoczne na naszych ubraniach mogą również świadczyć o znacznym przesuszeniu naskórka. W jaki sposób możemy poradzić sobie z uciążliwym łupieżem? Przed nami kilka skutecznych metod walki z opisywanym defektem.
Białe, nieestetyczne płatki pokrywające nasze włosy i ramiona są w stanie skutecznie popsuć nam humor. Z tego też względu niejednokrotnie próbujemy ukryć dręczący nas problem. Niestety sam kamuflaż, czy też rezygnacja z ciemnych ubrań mogą nie wystarczyć. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest całkowite zwalczenie uciążliwego objawu. Skuteczne mogą okazać się niektóre z szamponów przeciwłupieżowych, a nawet typowo domowe sposoby.
Olejek rycynowy
W pozbyciu się łupieżu może nam pomóc jeden z domowych, a przy tym stosunkowo tanich i bardzo skutecznych sposobów. Sięgnijmy po olejek rycynowy, który bez trudu znajdziemy w każdej internetowej lub stacjonarnej aptece. Aby pozbyć się łupieżu, nanieśmy niewielką ilość (kilka kropli) wspomnianego olejku na dłonie, a następnie delikatnie wetrzyjmy go w skórę głowy. Rycynowy specyfik warto pozostać na co najmniej pół godziny. Po upływie wskazanego czasu zmyjmy olejek przy użyciu szamponu o łagodnym składzie. W tej roli świetnie sprawdzi się kosmetyk dedykowany dzieciom. Zabieg należy powtarzać dwa bądź trzy razy w tygodniu.
Płukanka z pokrzywy
Wartą wypróbowania metodą walki z łupieżem jest także płukanka z naparu pewnego zioła. Jeśli mamy ochotę wypróbować właśnie tę metodę, zaopatrzmy się w suszone liście pokrzywy lub łatwo dostępną herbatę z pokrzywy, która zazwyczaj jest pakowaną w pojedyncze saszetki. Pamiętajmy, aby przed użyciem płukanki całkowicie wystudzić przygotowany napar. Opisywaną pokrzywę możemy zastąpić również rumiankiem, czy też mieszanką obu wymienionych ziół.
Sok z cytryny
Ratunkiem dla osób zmagających się z uciążliwym problemem łupieżu, może okazać się także sok z cytryny. Nacierajmy nim skórę głowy przed każdym myciem włosów. Jeśli będzie nam wygodniej, zamiast świeżo wyciśniętego soku możemy użyć plastra cytryny. Zabieg należy stosować do momentu całkowitej likwidacji łupieżu.
Specjalistyczne szampony przeciwłupieżowe
Osoby, którym łupież spędza sen z powiek, powinny rozważyć zakup specjalistycznego szamponu. Jeśli drogeryjne kosmetyki okazały się bezskuteczne, skorzystajmy z szerokiej oferty aptek i zaopatrzmy się w leczniczy szampon o działaniu przeciwłupieżowym. Decydując się na zakup wspomnianego produktu, pamiętajmy o tym, że nie zastąpi on swojego tradycyjnego odpowiednika w postaci klasycznego szamponu. Podczas mycia włosów konieczne jest zatem jednoczesne zastosowanie obu produktów.