Ślub to niesamowite wydarzenie, a co dopiero jeśli to właśnie my go bierzemy. W końcu taka okazja przytrafia się tylko raz w życiu (przynajmniej takie jest wstępne założenie). Należy jednak pamiętać, że taka uroczystość to nie tylko świetna zabawa i cudowne wspomnienia – to także ogrom obowiązków. Jednym ze szczegółów o które należy zadbać są zaproszenia. Czym się kierować i w jaki sposób je doręczyć?
Wzór ślubnego zaproszenia
Pierwsze co rzuca nam się w oczy to wygląd zaproszenia. Wybór jest ogromny, mnogość kształtów, tekstur, kolorów oraz samej grafiki – dla wielu to tylko pozornie łatwa sprawa. W tym wypadku decydujemy się na to co sami uznajemy za atrakcyjne (prawidłowo – w końcu to nasza uroczystość). Ale co w momencie, gdy zdajemy sobie sprawę, że nasz gust odbiega od preferencji większości społeczeństwa proponuję pozostawić decyzję innej osobie.
Istnieją również uniwersalne rozwiązania. Tak jak w innych dziedzinach związanych z dekoracją lub modą na topie jest minimalizm. Dobrze sprawdzi się także pozbawiona przesady klasyka. Mówiąc wprost – odradzam sięganie po zaproszenia przepełnione złotymi bądź srebrnymi, lśniącymi wzorami. Jeśli mamy ochotę na odrobinę blasku - zdecydowanie lepiej sprawdzi się delikatny, elegancki akcent.
Pamiętaj!
Przygotowując zaproszenia ślubne należy pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, tekst powinien być napisany w trzeciej formie liczby mnogiej. Dla przykładu: „… mają zaszczyt zaprosić”. Po drugie, w odróżnieniu od listów oraz pocztówek, zaproszenia ślubne nie powinny posiadać daty wysyłki ani też odręcznych podpisów pary młodej.
A co z osobami towarzyszącymi oraz dziećmi? W momencie, gdy dana osoba posiada żonę, męża, narzeczoną lub narzeczonego – obie osoby powinny być wymienione z imienia oraz nazwiska. Natomiast w przypadku dzieci wystarczający będzie dopisek „wraz z dziećmi” (oczywiście o ile chcemy aby one również uczestniczyły w uroczystości).
Niezwykle istotne jest wskazanie zakresu zaproszenia. Musimy mieć pewność, że nasi goście będą świadomi tego, czy obejmuje ono jedynie sam ślub, czy również organizowane po nim przyjęcie. Pozwoli nam to zapobiec niezręcznym sytuacjom. Należy także wskazać dokładną datę, godzinę oraz miejsce uroczystości.
Kiedy i jak zapraszać na ślub?
Warto zadbać o to by zaproszenia dotarły do naszych potencjalnych gości już trzy miesiące przed uroczystością. Jednak samo listowne zawiadomienie nie wystarczy. Najlepszym rozwiązaniem jest osobiste zaproszenie każdego z gości. Jeśli jednak z różnych przyczyn nie mamy takiej możliwości warto również zaprosić daną osobę telefonicznie.