Krem pod oczy powinien być nie tylko skuteczny – przede wszystkim musi być delikatny, aby nie podrażnić wrażliwej skóry w tej okolicy twarzy. Sprawdź, jakie składniki zapewniają kosmetykowi odpowiednie działanie pielęgnacyjne.
Czy wiesz, co powoduje, że okolice oczu wymagają tak szczególnego podejścia? Odpowiada za to specyficzna budowa skóry w tym miejscu – jest ona bardzo cienka, przez co nie tylko silniej reaguje na podrażnienia, ale też łatwiej ulega procesowi starzenia. Właśnie dlatego kurze łapki są często pierwszymi zmarszczkami, które pojawiają się na naszych twarzach. Ponieważ skóra zaczyna się starzeć około 25 roku życia, już wtedy powinnyśmy sięgać po odpowiedni krem pod oczy, jeśli zależy nam na opóźnieniu momentu wystąpienia pierwszych oznak upływu czasu.
Dziś piszemy o tym, jakie składniki powinny znaleźć się w kosmetykach do pielęgnacji okolic oczu. Zobacz, na co zwracać uwagę, gdy potrzebujesz nawilżenia, działania przeciwzmarszczkowego lub chcesz walczyć z efektem opuchniętych oczu.
Krem pod oczy – co powinno się w nim znaleźć?
Ponieważ skóra wokół oczu jest tak delikatna, skład kosmetyku przede wszystkim powinien być niezbyt rozbudowany, a jego konsystencja lekka, aby – dosłownie i w przenośni – nie obciążać tych wrażliwych okolic.
Niezależnie od przeznaczenia (o tym więcej za chwilę), krem pod oczy powinien zawierać substancje nawilżające – takie jak kwas hialuronowy, olejki roślinne, pantenol. Zdarza się, że producenci opracowują bazujące na nich własne receptury, którym następnie nadają specjalne nazwy. W takich sytuacjach trudno określić, jakiemu składnikowi zawdzięczamy poprawę nawilżenia, jednak pamiętajmy, że jeżeli producent deklaruje takie działanie, spoczywa na nim obowiązek posiadania dowodów na skuteczność kosmetyku.
Istotnym dodatkiem są również antyoksydanty, takie jak witamina C i E. Dzięki nim cienka skóra jest lepiej chroniona przed wolnymi rodnikami, co spowalnia proces starzenia. Witamina C, ponieważ rozjaśnia skórę, przeciwdziała także cieniom pod oczami. Wzbogacony o ten składnik jest np. krem pod oczy od Sorayi z linii Aquacell.
Niektóre kremy zawierają również filtry przeciwsłoneczne – ochrony przed promieniowaniem nigdy za wiele! Jeżeli jednak zamierzasz stosować krem tylko na noc albo pod makijaż, nie jest to składnik niezbędny.
Krem pod oczy odpowiedni dla skóry…
- Wymagającej nawilżenia i wygładzenia:
W takim kosmetyku znaleźć powinna się substancja intensywnie nawilżająca (jak wspomniany kwas hialuronowy lub naturalny olejek), jednocześnie zapewniająca skórze gładkość. Zawartość witaminy C zadba o ochronę przed wolnymi rodnikami i o jaśniejszy odcień skóry.
- Z oznakami przemęczenia:
W tym przypadku wskazane będą produkty zmniejszające cienie pod oczami, czyli zawierające składniki antyobrzękowe i rozjaśniające skórę. Do pierwszego rodzaju zaliczamy kofeinę, guaranę, arnikę lub ekstrakt z kasztanowca. Na kolor skóry wpłynie z kolei obecność np. wyciągu z rumianku i wymieniana już witamina C. Uważaj na kwas glikolowy i salicylowy – również zmieniają koloryt skóry, są jednak zbyt silne, by stosować je w tak wrażliwej okolicy.
- Dojrzałej, czyli o działaniu przeciwzmarszczkowym:
Kosmetyk przeznaczony do pielęgnacji przeciwstarzeniowej powinien silnie nawilżać skórę, ale także wypełniać zmarszczki – taki efekt zapewniaobecność koenzymu Q10, kolagenu lub retinolu, czyli witaminy A (uwaga – jej stężenie nie może być jednak zbyt duże, ponieważ może to doprowadzić do podrażnienia skóry). Składnikiem wartym uwagi są także lipopeptydy oraz ekstrakt z drzewa jedwabnego. Warto dodać, że krem dla skóry dojrzałej może, a nawet powinien posiadać bardziej treściwą, gęstszą konsystencję.