Niezależnie od naszej płci, zdrowe i zadbane włosy stanowią naszą naturalną ozdobę. Niestety nie każdy z nas może cieszyć się gęstą, atrakcyjną „czupryną”. Co jest powodem tej niesprawiedliwości? Jedną z przyczyn złej prezencji naszej fryzury, niejednokrotnie okazuje się nadmierna utrata włosów, czyli tak zwane łysienie.
Na naszych głowach znajduje się średnio od stu do stu pięćdziesięciu tysięcy włosów, które wzrastają z szybkością jednego centymetra na miesiąc. Ich „żywotność” trwa przeważnie kilka lat (od dwóch do siedmiu). Po wspomnianym okresie włos wypada, a jego miejsce zajmuje kolejna cebulka, która odpowiada za wznowienie całego cyklu, a tym samym wzrost następnego włosa. Opisywany proces wiąże się z całkowicie naturalną utratą około stu włosów dziennie. Wskazana liczba waha się w zależności od pory roku oraz genetycznych uwarunkowań. Zdarza się jednak, że tempo, w jakim tracimy włosy znacząco przewyższa wspomnianą średnią. Co może być przyczyną łysienia i w jaki sposób możemy mu zapobiegać?
Przyczyny łysienia
Nadmierna utrata włosów bardzo często wiąże się z zaniedbaniami pojawiającymi się w obrębie żywienia. Warto pamiętać, że zrównoważone, wartościowe menu znacząco wpływa na nasz wygląd, w tym między innymi na zdrowie, siłę, a tym samym prezencję naszych kosmyków. Jeśli zależy nam na wzmocnieniu włosów, zadbajmy o to, aby w naszej diecie nie zabrakło produktów pełnoziarnistych, dobrej jakości białka oraz znajdujących się w orzechach, olejach roślinnych oraz rybach, nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Kolejną z częstych przyczyn łysienia jest długotrwały stres. Przewlekłe napięcie nerwowe uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Co za tym idzie, zaburzone zostają niektóre z procesów, w tym także wzrost naszych włosów. Nagła i intensywna utrata włosów może być również jednym z pierwszych objawów choroby. Z łysieniem borykają się między innymi osoby cierpiące na anemię bądź borykające się z zaburzeniami pracy tarczycy. Dlatego, jeśli od jakiegoś czasu zmagamy się z opisywanym problemem, koniecznie skonsultujmy się z lekarzem pierwszego kontaktu.
Jak poradzić sobie z nadmiernym wypadaniem włosów?
Nadmierne wypadanie włosów może stać się przyczyną wielu kompleksów. W pozbyciu się opisywanego problemu, a tym samym w podwyższeniu komfortu naszego życia, bez wątpienia pomoże nam trafna diagnoza. Zastanówmy się zatem, czy sposób, w jaki się odżywiamy jest odpowiedni. Jeśli mamy pewność, że składniki, po które sięgamy, dostarczają naszemu organizmowi niezbędną dawkę witamin, minerałów, postarajmy się odżywić nasze włosy od zewnątrz. W tym przypadku świetnie sprawdzą się dobrej jakości kosmetyki oraz oleje roślinne służące do olejowania kosmyków.
Zdarza się jednak tak, że pomimo wartościowego menu oraz odpowiednio dobranej pielęgnacji, nasze włosy w dalszym ciągu są osłabione, a przez to nadmiernie wypadają. W tej sytuacji powinniśmy czym prędzej skonsultować się ze specjalistą. Udajmy się do lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa, który najprawdopodobniej skieruje nas na szereg badań (w tym również podstawowe badania krwi), a następnie dobierze właściwą terapię.