Gładka cera to atut zadbanej kobiety. Niestety nie każda z nas może się nią cieszyć. Jeśli skóra naszej twarzy jest problematyczna jesteśmy skazane na pogodzenie się z niedoskonałościami, bądź ratowanie sytuacji przy użyciu różnego rodzaju specyfików - w tym także maseczek. Warto się jednak zastanowić, czy kosmetyk, który planujemy zaaplikować jest dla nas odpowiedni. Bezpiecznym rozwiązaniem jest wybór naturalnych środków - jednym z nich jest biała glinka.
Czym jest biała glinka?
Biała glinka (kaolin) znana jest również pod nazwą glinki porcelanowej lub chińskiej. Zazwyczaj jest dostępna w postaci białego, niezwykle drobnego proszku przypominającego pył lub sypki puder. W składzie kosmetyku znajdziemy szereg cennych minerałów między innymi krzem, glin, żelazo, magnez, cynk oraz wapń.
Ponieważ działanie białej glinki jest niezwykle łagodne sprawdzi się ona nawet w przypadku cery wrażliwej. Co więcej znalazła ona swoje zastosowanie nawet w produktach przeznaczonych do pielęgnacji delikatnej skóry niemowląt i dzieci.
Zalety glinki chińskiej
Glinka chińska ma działanie myjące oraz odtłuszczające. Jej stosowanie pozwala pozbyć się nadmiaru sebum oraz dogłębnie oczyścić cerę z wszechobecnych zanieczyszczeń. Największym atutem kosmetyku jest jednak jego wszechstronność.
Biała glinka to nie tylko detoks skóry i ściągniecie porów - niezbędne w przypadku skóry tłustej lub mieszanej. Maseczka z jej wykorzystaniem stanowi także kojący okład, który łagodzi podrażnienia, wygładza i poprawia koloryt. Świetnie sprawdzi się również, gdy jesteśmy posiadaczkami (lub posiadaczami) cery dojrzalej.
Przygotowanie oraz przechowywanie
Najpopularniejszą formą przygotowywania maseczki jest wymieszanie sproszkowanej glinki z wodą. Jej konsystencja powinna być na tyle gęsta by podczas stosowania nie spływała z twarzy. Kosmetyk należy pozostawić na skórze przez okres około 20 minut. Istotne jest również to by nie dopuścić do całkowitego zaschnięcia maski, dlatego warto co jakiś czas delikatnie spryskać ją wodą lub przykryć np. okładem z wilgotnego ręcznika.
Glinkę należy przechowywać w temperaturze pokojowej, w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Narażenie jej na kontakt ze zbyt dużą wilgotnością może doprowadzić do utraty cennych właściwości.
Mam dobrą wiadomość dla bardziej leniwych czytelników. W drogeriach lub aptekach możemy spotkać również gotowe produkty takie jak nawilżające kremy do twarzy czy toniki, w których składzie znajdziemy opisywaną przeze mnie glinkę.