Wystąpienie czerwonych plam na twarzy może mieć bardzo różne przyczyny, takie jak pękające naczynka, łuszczyca, alergia czy atopowe zapalenie skóry. Bardzo często, aby pozbyć się problemu konieczna jest wizyta u dermatologa. Aby leczenie zmian było skuteczne, trzeba znaleźć przyczyny powstawania plam na skórze i dopasować do nich odpowiednie środki lecznicze i pielęgnacyjne.
Czerwone plamy na twarzy - co to jest ?
Czasami powstawanie czerwonych plam na twarzy to jedynie wynik rozszerzania się naczyń krwionośnych, które pękają w wyniku wzrostu ciśnienia krwi. Inną przyczyną mają zwykle czerwone, swędzące plamy na twarzy, które mogą stanowić objawy choroby. Co je wywołuje? Oto kilka najczęstszych przyczyn:
- Atopowe zapalenie skóry. Ta choroba najczęściej diagnozowana jest u dzieci, ale może też wystąpić w dorosłym wieku. Podstawowy objawem AZS jest silny świąd skóry połączony z miejscowymi zaczerwienieniem, suchą i szorstką skórą oraz małymi krostkami.
- Łuszczyca. Zmiany łuszczycowe najczęściej spotykają łokci, owłosionej skóry głowy, dłoni i stóp, ale mogą też pojawić się na twarzy. Objawiają się w postaci małych i dużych suchych plam na skórze o różowym lub czerwonym zabarwieniu.
- Alergie. Często czerwone plamy na twarzy występują po zjedzeniu produktów, na które jesteśmy uczuleni bądź po zastosowaniu nowego kosmetyku.
- Zakażenie gronkowcem złocistym. Bakterie gronkowca mogą powodować powstawanie ciepłych, piekącym plam na skórze, które po pewnym czasie ulegają złuszczeniu.
- Trądzik różowaty. W pierwszym stadium, trądzik różowaty objawia się w postaci czerwonych rumieni, które pojawiają się i znikają. Po pewnym czasie zaczerwienienia przestają znikać, a na twarzy pojawiają się czerwone i fioletowe pajączki oraz wypełnione ropą grudki.
Jak pozbyć się czerwonych plam na twarzy?
Jeśli plamom na skórze towarzyszy świąd, pieczenie, ból lub inne niepokojące objawy, a zmiany nie znikają samoczynnie w ciągu kilku dni, konieczna jest konsultacja z dermatologiem. Lekarz zdiagnozuje przyczynę powstawania przebarwień i ewentualnie zleci dodatkowe badania,np. testy alergiczne. Następnie wybierze odpowiedni plan leczenia i leki, które pomogą pozbyć się plam na skórze. Oprócz leczenia, należy zadbać o właściwą pielęgnacji skóry. Zaczerwienienia świadczą o wrażliwości i słabości naskórka. Zalecane jest więc stosowanie dermokosmetyków, które wzmocnią mikrokrążenie skóry, a jednocześnie nie spowodują podrażnień.Do mycia nie należy używać mydła, ale delikatnych kremów myjących, np. Lipikar Syndet AP+, który jest pozbawiony parabenów i sztucznych zapachów. Preparat ten pomoże pozbyć się świądu i wzmocni odporność skóry. Bardzo ważne jest także zachowanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. Zaczerwieniona skóra jest zwykle sucha i podrażniona. W odzyskaniu elastyczności i odpowiedniego poziomu nawodnienia pomoże Rosaliac UV Riche od La Roche-Posay - preparat na zaczerwienienia, który wzmacnia naczynia włosowate i chroni wrażliwą skórę przed podrażnieniami.
Czego nie robić, kiedy pojawią się plamy na skórze?
Istnieją czynniki, które mogą dodatkowo pogorszyć wygląd skóry i zaognić stan zapalny. Bez względu na przyczynę wystąpienia czerwonych plam, nie należy:
- drapać skóry
- myć skóry mydłem lub kosmetykami zawierającymi alkohol
- przykrywać plamy makijażem
- myć skóry gorącą wodą
- stosować leki/maści bez kontaktu z dermatologiem
- pić alkohol
- spożywać pikantnych przypraw