Masz dość oglądania „Kevina samego w domu” podczas każdych świąt Bożego Narodzenia? Tym razem zobacz coś zupełnie innego niż świąteczne, sztampowe filmy. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najlepszych filmów ostatnich lat z modą i stylem w tle. W sam raz na świąteczne wieczory i poszukiwanie stylowych inspiracji oraz trendów. Który film obejrzysz jako pierwszy?
„Diabeł ubiera się u Prady”, 2006
Mimo że film „Diabeł ubiera się u Prady” ma już trzynaście lat, nadal jest zaskakująco świeży i można w nim znaleźć piękne ubrania, garsonki, zaskakujące połączenia, eleganckie kombinezony i stylowe buty. Film jest ekranizacją powieści pod tym samym tytułem, która opowiada tym, jak początkująca dziennikarka chce wkroczyć do świata wielkiej mody i zacząć pracę dla najlepszego magazynu opisującego styl.
Autorką książki jest Lauren Weisberger, która przez rok pracowała jako osobista sekretarka ikony świata mody – Anny Wintour. Jej filmowy alter ego jest Andy Sachs (grana przez Annę Hathaway), czyli błyskotliwa absolwentka dziennikarstwa, która pragnie znaleźć w Nowym Jorku pracę w swoim zawodzie. Dziewczyna wysyła aplikację na stanowisko drugiej asystentki Mirandy Priestly (granej przez świetną Meryl Streep) – redaktor naczelnej jednego z najbardziej prestiżowych wydawnictw świata mody „Runaway". Mimo że Andy niewiele wie o branży, dostaje posadę. Musi jednak spełniać wszystkie, nawet te najdziwniejsze zachcianki kapryśnej szefowej i dopasować się do otoczenia, którym niegdyś pogardzała. To jedna z najlepszych komedii ostatnich lat, która jest ekranizacją bestsellerowej powieści. Pisarka z humorem i dbałością o szczegóły portretuje zaplecze świata mody, czerpiąc z własnych doświadczeń. Komedia dla całej rodziny!
„Girlboss”, 2017
O wielkim wejściu do świata mody opowiada także jednosezonowy serial „Grilboss” (tłumaczony na język polski jako „Szefowa”). To także adaptacja książki o tym, jak Sophia postanawia otworzyć firmę internetową oferującą ubrania. Dziewczyna, której trudno utrzymać jakąkolwiek pracę, zaczyna sprzedawać swoje ubrania w serwisie eBay. Następnie kupuje używane ubrania, odśwież je i również sprzedaje. Tak powstaje pomysł na firmę, która rozwija się bardzo dynamicznie i szybko zdobywa amerykański rynek modowy.
Czemu warto obejrzeć serial „Girlboss”? To dobra komedia, pozytywnie nastawiająca do świata historia współczesnego amerykańskiego snu. A przy okazji można przyjrzeć się ciekawym ubraniom, bardzo kolorowym i łączonym w duchu vinatge.
„Gossip Girl” ,2007-2012
A jeśli już piszemy o serialach, to koniecznie obejrzyjcie wszystkie sześć sezonów amerykańskiego serialu „Gossip Gril”, czyli polskiej „Plotkary”. To opowieść o bardzo dojrzałych, modnych nastolatkach, którzy na ubrania z najwyższej półki wydają krocie. Tajemnicza Plotkara opisuje wszystkie najciekawsze plotki o młodzieży, która żyje na Upper East Side, czyli w najbogatszej dzielnicy Nowego Jorku. Mają bajecznie bogatych rodziców, co nie zawsze czyni ich szczęśliwymi, ale za to noszą ubrania najlepszych marek, a ich klasyczne i jednocześnie zwariowane stroje z pewnością na zawsze pozostaną w Twojej pamięci i będą świetną inspiracją do budowania własnego, oryginalnego stylu.
„Coco Chaanel”, 2009
Jeśli szukasz klasyki, a jednocześnie doskonale wciągającej historii, koniecznie w wolny wieczór obejrzyj sobie fil biograficzny co Coco Chanel z wspaniałą Audrey Tautou w roli głównej. Jak została wielką ikoną i projektantką mody? Po nieudanej karierze piosenkarki barowej Gabrielle Chanel zatrzymuje się u przyjaciela. Wkrótce kobieta zaczyna zarabiać pieniądze na projektowaniu kapeluszy. Film to opowieść o pozornie chłodnej i żądnej sukcesu kobiety, której najgłębiej skrywaną potrzebą okazała się potrzeba prawdziwej miłości.
Coco Chanel to kobieta, która pozwoliła innym kobietom nosić krótkie fryzury, sztuczną biżuterię oraz spodnie. Stworzyła wzór ekstremalnej elegancji z nieśmiertelną małą czarną na czele, prostą garsonką oraz najbardziej uwodzicielski zapach na świecie, czyli perfumy Chanel Nr 5. W tym filmie piękne stroje projektował sam Karl Lagerfeld! Koniecznie do obejrzenia jak najszybciej.
„Projektantka”, 2015
Jeśli marzy Ci się film o wielkiej miłości, zemście i nieprzemijającym uczuciu, a jednocześnie opowieść o modzie, obejrzyj film „Projektantka” z 2015 roku, w którym główną rolę zagrała niezawodna Kate Winslet. Po latach zdobywania doświadczenia w najlepszych paryskich domach mody Tilly Dunnage (czyli właśnie Kate Winslet) powraca do rodzinnego miasteczka w Australii, z którego jako dziecko uciekła oskarżona o morderstwo. Chce pogodzić się ze swoją schorowaną, ekscentryczna matką (graną przez Judy Davis) i wyjaśnić wydarzenia z przeszłości. Przy okazji, uzbrojona w maszynę do szycia, wytacza wojnę złym gustom i brakowi elegancji.
Tytułowa „Projektantka” pokazuje modową rewolucję w małym, prowincjonalnym miasteczku, szyjąc kobietom eleganckie stroje. Jednocześnie przeżywa miłość i przeprowadza swój plan zemsty za oskarżenie o zabójstwo. Wiele nagród, jakie zebrał ten film, świadczy o jego doskonałości.
„Seks w wielkim mieście”, 1998-2004
Serial, a potem dwa filmy kinowe pod tytułem „Seks w wielkim mieście” to jedna wielka skarbnica wiedzy nie tylko o przemianach obyczajowych czasów millenium, ale także przegląd szafy tamtych czasów – również tych od najlepszych projektantów. Cztery bohaterki żyją na różnym poziomie życia, jednak każda z nich wydaje krocie na ubrania z górnych półek, a główna bohaterka ma prawdziwą obsesję na punkcie damskich butów – szczególnie tych od Manolo Blahnika. W serialu i filmach moda miesza się z kiczem, część zestawień może zaskakiwać, ale – uwaga – wiele z nich powraca i warto się im przyjrzeć, by zainspirować się przed stylowymi zakupami.
„Seks w wielkim mieście" to serial, który dokonał prawdziwego przełomu w mówieniu o obyczajowości mieszkańców współczesnych metropolii. Osadzony w nowojorskich realiach (podstawą stała się książka Candace Bushnell), przedstawia miłosne i łóżkowe perypetie czterech pięknych i samodzielnych kobiet: felietonistki Carrie, agentki PR Samanthy, prawniczki Mirandy i artystycznej duszy Charlotte. Różniąc się temperamentem, wszystkie natrafiają na te same przeszkody, a łatwość, z jaką znajdują partnerów seksualnych, nie przekłada się na stabilność życia uczuciowego.
„McQueen”, 2017
Aleksander McQueen, wielki projektant, buntownik, wizjoner przyszedł znikąd i na zawsze odmienił świat mody. Zwykły chłopak z biednej dzielnicy Londynu stworzył wartą miliony dolarów, luksusową markę. Stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon sztuki współczesnej. Odważny i bezkompromisowy McQueen zwykł mawiać: „Moje pokazy mody to sex, drugs and rock n'roll. Mają elektryzować. Wywoływać emocje, szok i atak serca". Skąd czerpał wielką wewnętrzną siłę, dzięki której podbił hermetyczny świat haute couture? Projektował dla brytyjskiej królowej i największych gwiazd, takich jak Rihanna czy Nicole Kidman. U szczytu sławy popełnił samobójstwo. Jaką tajemnicę kryło jego życie? „McQueen" to oparta na faktach historia artysty – równie fascynująca jak jego dzieła. Opowieść o człowieku, któremu niezwykła wrażliwość i energia pozwoliły wspiąć się na szczyty sławy i świata pop kultury. A przy okazji przegląd jego największych modowych osiągnięć.
„Yves Saint Laurent”, 2014
Film „Yves Saint Laurent” to kolejny w naszym zestawieniu film o wielkiej osobowości świata mody, którego historia życia została przeniesiona na duży ekran. Niezwykła i pasjonująca historia szalonej miłości jednego z największych projektantów mody – Yves Saint Laurenta. Mając zaledwie 21 lat, projektant poznał smak wielkiej sławy i jeszcze większej miłości. Wszystko zaczęło się w Paryżu w 1957 roku, kiedy to chorobliwie nieśmiały i niewiarygodnie wrażliwy Yves Saint Laurent tworzy swą pierwszą kolekcję dla najbardziej prestiżowego domu mody Dior. Efekt jest oszałamiający – cały Paryż pada do jego stóp. Podczas pokazu awangardowy wizjoner poznaje miłość swojego życia. Tworzenie i pasja przeplatają się w filmie z cierpieniem miłosnym, a rozkoszne chwile z okresami zwątpienia. „Yves Saint Laurent" to portret geniusza mody, który potrafił walczyć o swoje marzenia.
„Nić widmo”, 2017
Film „Nić widmo” to kolejny film, który pozwoli nam przenieść się w modową przeszłość – i tym razem do lat 50-tych. Słynny krawiec Reynolds Woodcock (Daniel Day-Lewis) wraz z siostrą Cyril (Lesley Manville) stanowią centrum brytyjskiej mody, ubierając gwiazdy filmowe, rodzinę królewską, socjetę, damy i debiutantki. Wszystko to w wytwornym stylu The House of Woodcock. Przez życie Woodcocka przewija się mnóstwo kobiet, inspirują go, towarzyszą, a on wciąż pozostaje kawalerem. Aż do momentu, w którym w jego życiu pojawia się Alma (Vicky Krieps), która wkrótce staje się jego muzą i kochanką. Jego uporządkowane życie burzy miłość. Zachęcająca do obejrzenia filmu jest nie tylko trzymająca w napięciu i wciągająca fabuła, ale także pięknie oddany styl lat 50-tych. Do tego stopnia, że film otrzymał Oskara za najlepsze kostiumy w 2018 roku.
„Modelka”, 2016
Film „Modelka” to opowieść o bezwzględnym świecie współczesnego modelingu i poświęceniu, jakie kosztuje praca na wybiegach. Marzeniem Emmy jest zostanie modelką międzynarodowego formatu i praca dla ekskluzywnej marki Chanel. Wreszcie dostaje swoją szansę i wyjeżdża do stolicy światowej mody – Paryża, gdzie poznaje pochodzącą z Polski Zofię (Charlotte Tomaszewska). Nowa przyjaciółka wprowadza ją w świat pełen atrakcyjnych ludzi, drogich marek i luksusowych imprez. Emma bardzo szybko zaczyna odnosić sukcesy, nie wiedząc jeszcze, że ekskluzywny styl życia ma swoją cenę. Na jednej z sesji zdjęciowych poznaje przystojnego i charyzmatycznego fotografa – Shane’a (Ed Skrein). Dziewczyna zakochuje się w mężczyźnie od pierwszego wejrzenia. Wkrótce jednak ich relacja zacznie przybierać charakter niebezpiecznej obsesji. Emma szybko przekona się, jak wygląda prawdziwe oblicze branży modelingu. Jeżeli chce zrobić karierę, musi porzucić dawne życie i być gotowa na wszystko. Przestroga, ale i wciągająca fabuła.