Zadbane dłonie oraz paznokcie to niezwykle istotna część naszego wizerunku. Z tego też względu warto się o nie zatroszczyć. Kremy nawilżające spierzchniętą skórę, a także odżywcze maski to tylko niektóre ze sposobów pielęgnacji. Aby nasza skóra była gładka i przyjemna w dotyku warto odpowiednio ją zabezpieczyć zarówno podczas mrozów jak i prac domowych. Ale co jeśli pomimo stosowania kosmetyków oraz innych środków ochronnych nasze dłonie nie wyglądają tak jak byśmy tego chcieli? Jedną z nieporządnych zmian jest występująca na paznokciach onycholiza.
Czym jest onycholiza?
Z onycholizą mamy do czynienia w przypadku, gdy płytka naszego paznokcia oddziela się od jego łożyska, którym nazywamy ukrwioną tkankę znajdującą się właśnie pod paznokciem. Do uszkodzonej tkanki dostaje się między innymi powietrze oraz zanieczyszczenia, a to w efekcie doprowadza powstania zmian w jej strukturze oraz zabarwieniu. Dotychczasowo przeźroczysty obszar (przez który przebijał się różowy kolor łożyska) traci swoją formę i staje się biały, bądź lekko żółtawy.
Onycholiza pourazowa
Jedną z najczęstszych przyczyn onycholizy są mechaniczne urazy. Winowajcami są między innymi - silne uderzenia lub nieprawidłowo wykonany manicure. Szczególnie niebezpieczne są zabiegi wymagające podważenia płytki paznokcia np. usuwanie pod niej wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Onycholizę może również spowodować zbyt krótkie przycięcie paznokcia.
Szczególnie narażone na tego typu zmiany są Panie posiadające długie paznokcie. W ich przypadku wykonywanie codziennych czynności bardzo często wiąże się z koniecznością uderzania czubkami palców (a tym samym paznokciami) o twarde powierzchnie.
Odwarstwienie się płytki paznokcia spowodowane infekcją
Jednak mechaniczne uszkodzenie to nie jedyna z przyczyn rozwarstwiania się płytki paznokcia. Grzybica, infekcja bakteryjna lub wirusowa również mogą prowadzić do onycholizy. Do zakażenia dochodzi między innymi w wyniku kontaktu z drożdżakami, paciorkowcami, pleśnią lub wirusem opryszczki.
Onycholiza może być także objawem chorób skóry takich jak łuszczyca lub atopowe zapalenie skóry. Zmiana może również towarzyszyć anemii, cukrzycy, niedoczynności nerek lub zaburzeniom krążenia.
Jak poradzić sobie z onycholizą?
Leczenie onycholizy powinno być uzależnione od jej przyczyny. Jeżeli mamy pewność, że rozwarstwienie płytki paznokcia wystąpiło w wyniku urazu mechanicznego możemy spokojnie poczekać, aż paznokieć samodzielnie się zregeneruje. Warto w tym czasie zabezpieczyć go przed wilgocią, detergentami oraz zanieczyszczeniami.
Jeśli natomiast nie znamy powodu wystąpienia onycholizy powinniśmy zgłosić się do dermatologa, bądź lekarza pierwszego kontaktu.