Poświęcamy im znacznie mniej uwagi niż kosmetykom, jednak to one odpowiadają za ostateczny efekt makijażu. Z Moniką Busz-Rusiecką ze sklepu Ladymakeup.pl rozmawiamy o tym, dlaczego warto stosować pędzle do makijażu, jak robić to umiejętnie i które z nich powinny znaleźć się w kosmetyczce każdej zadbanej kobiety.
Liczba dostępnych na rynku pędzli może przyprawić przeciętną kobietę o zawrót głowy – dlaczego ich rola w makijażu jest tak duża?
Wybór rzeczywiście jest ogromny i wiele z nas ma nie lada problem, by zdecydować się na jakikolwiek model. Pędzle znacząco wpływają na efekt końcowy makijażu, zarówno jeśli chodzi o produkty bazowe (podkład, korektor, puder), jak i konturowanie czy makijaż oka. Pędzel rozprowadzi fluid równomiernie, nie stworzy plam ani smug, dzięki czemu uzyskujemy świetny efekt makijażu. Moją ulubioną techniką w tym przypadku jest stemplowanie (wbijanie kosmetyku w skórę), a następnie rozcieranie całości okrężnymi ruchami. Dzięki temu makijaż utrzyma się przez wiele godzin i będzie bardzo trwały.
Kiedy wykonujemy makijaż oczu, pędzle są również nieodzownym kompanem. Jedną z ważniejszych kwestii jest właściwe roztarcie cieni. Pozbycie się granic ma duży wpływ na ostateczny wygląd makeupu. Dzięki bardziej precyzyjnym modelom można wykonać dokładniejsze czynności, takie jak zaznaczenie załamania powieki lub podkreśleniu dolnej linii rzęs.
Podsumowując, pędzle dają możliwość stworzenia bardziej precyzyjnej i dokładnej kompozycji wizażowej. Bez ich pomocy nie bylibyśmy w stanie osiągnąć wielu efektów. W dzisiejszych czasach, by makeup był zauważony i spodobał się innym, musi być wykonany z największą dbałością o detale. W tej kwestii nic nie sprawdzi się lepiej niż pędzle, dlatego warto mieć choć kilka podstawowych w swojej kolekcji.
Czy korzystanie z pędzli do makijażu wymaga dużej wprawy?
To zależy od sytuacji. Oczywiście, jeśli mówimy o sferze profesjonalnego, czy artystycznego makijażu, wprawa jest wymagana. Ważne też jest wypracowanie własnej, techniki, żeby operowanie pędzlem nie sprawiało trudności. Kiedy mówi się o codziennym użytkowaniu i wykonywaniu make-up'u do pracy czy szkoły, nie jest to najistotniejszą sprawą. Ruchy pędzla oraz to jakiego do czego trzeba użyć, można wypracować z biegiem czasu. Najważniejszą kwestią jest praktyka i ćwiczenia. Nie osiągniemy nic, jeśli nie włożymy w to choć odrobiny wysiłku i czasu. Makijaż to sztuka, a przede wszystkim zabawa. Tu nie liczą się cyferki czy schematy, a pomysł i oryginalność. Przy wykonaniu precyzyjnych stylizacji wprawa i pewna ręka są nieodzowne, ale tak jak już wspomniałam, to praktyka i silna wola są na pierwszym miejscu.
O czym trzeba pamiętać wykonując makijaż z użyciem pędzli?
Kwestii, o których należy pamiętać, jest wiele. Na pierwszym miejscu jest higiena. Najistotniejsze, by akcesoria były czyste i odpowiednio przygotowane. Pod żadnym pozorem nie powinno się nakładać podkładu pędzlem, który używany był dwa dni wcześniej, a nie było czasu żeby go umyć. Na brudnym włosiu, szczególnie po produktach kremowych lub płynnych, mnożą się bakterie. Narzędzia najczęściej przechowywane są na toaletkach lub półkach, gdzie mają bezpośredni kontakt z kurzem i zanieczyszczeniami. Wszystko to ma zły wpływ na naszą cerę. Dlatego, jeśli zamierzamy aplikować podkład pędzlem, musi być czysty. Dzięki temu można uniknąć niechcianych „gości” na twarzy.
Kolejną kwestią jest dobór odpowiedniego pędzla. Jeśli zamierzamy aplikować płynny kosmetyk, nie decydujmy się na włosie naturalne, gdyż wpije ono zbyt dużo produktu i nie rozprowadzi go tak jakbyśmy chciały. Istotne jest też dobranie kształtu i odpowiedniej wersji, w zależności od tego co zamierzamy zrobić. Do konturowania warto zdecydować się na bardziej precyzyjne modele niż do aplikacji pudru. Pomoże to uniknąć zbyt mocnego efektu i powstania nieestetycznych plam. Bardzo ważne jest też by pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji akcesoriów. Właściwie myte i suszone pędzle, posłużą znacznie dłużej niż te zaniedbane.
Jakie pędzle to niezbędne minimum w kobiecej kosmetyczce?
Pytanie to jest bardzo często zadawane przez nasze klientki, dlatego wiem jak ciężko jest skompletować odpowiedni, podstawowy komplet pędzli. Jeśli na co dzień nie wykonujemy wymyślnego makijażu i stawiamy na absolutne minimum, warto mieć pędzel do rozprowadzenia podkładu, pudru oraz konturowania. Puder brązujący i róż są często pomijane, a konturowanie może zdziałać cuda. Warto choć odrobinę podkreślić kości policzkowe lub dodać im promiennego wyglądu przy pomocy różu. Kiedy rezygnujemy z podkreślenia oka, bo nie czujemy się w nim dobrze lub zwyczajne uważamy że nie jesteśmy w stanie go wykonać, jest to minimum.
Drugą wersją jest zestaw dla osób tworzących pełny makijaż, zarówno twarzy jak i oczu. Oprócz modeli wspomnianych powyżej, niezbędnych do aplikacji podkładu, pudru i konturowania, poszerzamy kolekcję o narzędzia do podkreślenia powiek. Po pierwsze, pędzel do nałożenia cienia na całą powiekę pozwoli rozjaśnić i wyrównać koloryt oraz pomoże przy rozprowadzeniu cienia bazowego. Oprócz tego warto posiadać precyzyjny model z mniejszą główką (okrągłą lub płaską), by zaakcentować załamanie powieki, podkreślić dolną linię rzęs lub rozświetlić wewnętrzny kącik oka. Ostatnim niezbędnym pędzlem jest ten przeznaczony do blendowania. By makijaż prezentował się nieskazitelnie, powinien mieć dokładnie roztarte granice. Dzięki temu uzyskamy subtelne przejścia kolorów.
A jak wygląda kwestia włosia – lepsze jest sztuczne czy naturalne?
Wybór włosia to kwestia bardzo indywidualna. Nie ma tutaj podziału na lepsze lub gorsze. Każdy wybiera takie, które bardziej mu odpowiada i z którym lepiej mu się pracuje. Ważne przy wyborze włosia jest, by dobierać je odpowiednio do formuły produktu. Do podkładu czy korektora naturalna włóknina nie jest polecana. Bardziej sprawdzi się tutaj włosie syntetyczne. Kiedy zależy nam na narzędziu do pudru albo pudrowych cieni, zarówno jedno, jak i drugie włosie sprawdzi się znakomicie. Często główną rolę przy wyborze stanowią kwestie poglądów. Osoby działające na rzecz natury nigdy nie zdecydowałyby się na włosie naturalne. Ciężko również określić, które pędzle cieszą się większą popularnością, ponieważ każdy wybiera to, co dla niego najlepsze.
Nawet gdy zdecydujemy się na konkretny pędzel, na przykład do pudru czy różu, one również dzielą się na kolejne rodzaje – jak wybrać ten, który będzie pasował do naszych potrzeb?
To również kwestia oczekiwań. Najbardziej odpowiednie dla siebie akcesoria z reguły wybieramy metodą prób i błędów. Pędzle do podkładu podzielić możemy na Flat Top'y, Duo Fibre lub tzw. języczkowe. Flat Top pozwoli na szybkie rozprowadzenie kosmetyku, a Duo Fibre zrobi to delikatniej, ale aplikacja jest bardziej czasochłonna. W przypadku modeli do konturowania dostępne są dwa rodzaje: te z włosiem ściętym na skos oraz przyjmujące kształt jajeczka. Precyzja pędzla w dużej mierze zależy od jego wielkości. Jeśli mamy drobną twarz, zdecydujmy się na pędzle mniejszych rozmiarów, a przy większej postawimy na solidniej (pod względem wielkości) zbudowany model.
Do cieni często dołączane są niewielkie aplikatory – czemu zamiast nich lepiej zainwestować w pędzel lub pędzle?
Nie uważam, że aplikatory dokładane do cieni są złe. Wręcz przeciwnie, często zdarza się, że są one bardzo przydatne. W ostatnim czasie producenci coraz częściej odchodzą od tradycyjnych, gąbkowych pacynek. Do paletek dołączane są małe pędzelki, które mogą przydać się przy tworzeniu precyzyjnego makeupu. Nie należy jednak zastępować zestawu pędzli pacynką dołączoną do kompletu. Jak najbardziej są one pomocne, lecz nie wyręczą pędzla przeznaczonego do rozcierania czy malowania kreski. Reasumując - nie mówię nie, ale warto poświęcić kilka złotych na bardziej profesjonalny pędzel.
Jak powinnyśmy pielęgnować i przechowywać pędzle do makijażu?
Już wcześniej wspomniałam, że kwestia pielęgnacji i przechowywania pędzli jest bardzo istotna. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do mycia włosia. Można kupić specjalne szampony, mydła, płyny, a nawet spraye. Większość z nich działa antybakteryjne, dzięki czemu pędzle są dogłębnie oczyszczone. Jeśli chodzi o przydatne akcesoria, wygodnym rozwiązaniem jest silikonowa rękawica lub mata. Oba produkty posiadają różne struktury, pozwalające dokładnie oczyścić włosie z zanieczyszczeń i znacznie ułatwiają potocznie zwane "pranie pędzli", szczególnie jeśli ktoś ma obszerną kolekcję.
Etapem, o którym należy pamiętać, jest odpowiednie ułożenie pędzla. Trzeba uważać by woda nie dostała się do skuwki, bo może to przyczynić się rozklejenia i zniszczenia produktu. Suszenie, choć wydawałoby się inaczej, ma równie duży wpływ na kondycję włosia. Najlepiej, gdyby włosie skierowane było w dół. Jeśli natomiast nie ma takiej możliwości, można położyć je na brzegu stołu tak, by włosie wystawało poza blat. Dzięki temu nie odkształci się. W naszym sklepie kupić można również osłonki, które nakłada się na mokrą włókninę, pozwalające utrzymać pierwotny kształt pędzla przez długi czas.
Lato w pełni, co oznacza wyjazdy i często ograniczone miejsce w walizce – jakie pędzle warto zabrać do wakacyjnej kosmetyczki? Czy ich miniaturowe wersje sprawdzą się równie dobrze?
Na wakacjach często ograniczamy się do makijażu podstawowego , choć gdy wybieramy się do klubu oczywiście sprawa ma się inaczej, warto więc mieć przy sobie jakiekolwiek pędzle. Miniaturowe wersje również się sprawdzą, jednak w dużej mierze zależy to od ich jakości. Jeśli nie chcemy inwestować w nowy zestaw mini-pędzli, weźmy ze sobą chociaż podstawowe modele. Podkład i korektor zawsze możemy rozprowadzić palcami, ale na pewno przyda się kilka niezastąpionych pędzli do oczu oraz dwa do różu i pudru brązującego, by bez problemu stworzyć make-up. Nie musimy zabierać ze sobą całej kolekcji. Pamiętajmy, że podczas wymarzonego urlopu nic nie liczy się bardziej niż dobra zabawa, w dobrym towarzystwie.