Peeling – zazwyczaj gdy o nim słyszymy (lub czytamy) przychodzi nam na myśl kosmetyk do twarzy, który ma nam zagwarantować gładką, pozbawioną niedoskonałości cerę. Jego kremowa bądź żelowa konsystencja jest wypełniona dużą ilością niewielkich, stosunkowo ostrych drobinek, które dogłębnie oczyszczą skórę. Ale czy nasze skojarzenia są słuszne? Tego dowiecie się w kolejnych częściach artykułu.
Czym jest peeling?
Mam nadzieję, że mi wybaczycie, ale zacznę od odrobiny teorii. Nazwa kosmetyku pochodzi od angielskiego słowa „peel” co oznacza złuszczać, ścierać, obierać. W łatwy sposób możemy wywnioskować, że peeling to nic innego jak środek ułatwiający złuszczanie naskórka. Zabieg ten nazywany jest również abrazją lub ablacją.
Co ciekawe peeling wcale nie musi zawierać złuszczających granulek czy też innego rodzaju drobinek. Są to tak zwane peelingi chemiczne zawierające np. kwasy owocowe (AHA), kwas trójchlorooctowy (TCA) lub kwas salicylowy.
Zalety kosmetyków złuszczających
Kosmetyk usuwa nie tylko znajdujące się na naszej twarzy zanieczyszczenia, ale również pozwala pozbyć się obumarłych komórek. W efekcie skóra wygląda promiennie i szybciej się regeneruje.
Peelingi odblokowują również zatkane pory co zapobiega powstawaniu zaskórników. Ponad to wpływają na poprawę kolorytu skóry, jej elastyczność oraz podatność na przyjmowanie wartościowych składników np. z kremów lub maseczek do twarzy.
Podział peelingów ze względu na głębokości ich działania
W zależności od tego jak intensywny efekt chcemy uzyskać możemy sięgać po różne typy peelingów. Spotkać się możemy z podziałem na te powierzchniowe, średniogłębokie oraz głębokie.
Bez wątpienia największą popularnością cieszą się peelingi, które możemy wykonywać w zaciszu własnego domu, czyli powierzchniowe. Ich niewątpliwym plusem jest łatwa dostępność - znajdziemy je praktycznie w każdej drogerii lub aptece. Jednak odpowiadają jedynie za złuszczanie martwych komórek warstwy rogowej.
Typ średniogłęboki oddziałuje na cały naskórek oraz górną warstwę skóry właściwej określanej jako warstwa siateczkowata.
Natomiast peeling głęboki sięga do głębszych warstw skóry. Aby skorzystać z tego zabiegu koniecznie musimy udać się do lekarza medycyny estetycznej lub chirurga plastycznego.
Zwróć uwagę na typ skóry
Istotne jest również dobranie odpowiedniego procesu złuszczania do rodzaju naszej skóry. Osoby posiadające cerę wrażliwą powinny być w tym wypadku szczególnie ostrożne. Natomiast jeśli borykacie się z problemem trądziku – koniecznie skonsultujcie wszelkie zabiegi z dermatologiem. Niekiedy peelingi (nawet te powierzchniowe) mogą pogłębić problem pojawiających się na twarzy niedoskonałości.