Kąpiele słoneczne sprawiają, że na skórze niektórych z nas pojawiają się liczne piegi oraz przebarwienia. Pierwsze z nich mogą dodać nam sporo uroku, natomiast drugie z pewnością nie wywołają uśmiechu na twarzy ich posiadacza. Jeśli tego typu problemy skórne spędzają nam sen z powiek, powinniśmy zastanowić się co jest przyczyną ich powstania oraz w jaki sposób możemy im zapobiegać, czy też zminimalizować ich widoczność.
Piegi – tylko dla rudzielców?
Gdy pomyślimy o osobie piegowatej to zapewne oczami swojej wyobraźni ujrzymy rudowłosą piękność o błękitnych lub zielonych oczach. Czy to dobre skojarzenie? Po części tak! Piegi najczęściej pojawiają się u osób o jasnej, wręcz porcelanowej cerze. Zdarza się jednak, że drobne, ciemne punkciki pojawiają się u brunetów i brunetek o ciemniejszej karnacji.
Piegi nie zawsze towarzyszą nam przez cały rok, niektórzy z nas mogą cieszyć się ich obecnością jedynie latem, kiedy to ich cera przybiera złocisty odcień. W takim przypadku najczęściej pojawiają się one jedynie w rejonie nosa oraz na policzkach. Skąd się biorą piegi? To cecha dziedziczna – o tym, czy ozdobią naszą skórę, decydują jedynie nasze geny.
Wymaluj piegi na swojej twarzy!
Jeśli jesteśmy fankami piegów, ale niestety los nie obdarzył nas naturalnymi brązowymi, bądź pomarańczowymi kropeczkami na twarzy, możemy zastosować pewien trik. Mało która z nas wie, że w drogeriach internetowych dostępne są kredki do makijażu, dzięki którym „wymalujemy” na swoich policzkach śliczne piegi do złudzenia przypominające te naturalne!
Skąd się biorą przebarwienia skórne?
Niestety nie wszystkie ciemne plamki pojawiające się na naszym ciele dodają nam urody. Osoby o ciemnej karnacji, w ciągu lata często borykają się nieatrakcyjnymi przebarwieniami. Dlaczego tak się dzieje? Wszystkiemu winne są melanocyty, czyli znajdujące się w naszych organizmach komórki pigmentowe odpowiedzialne za wytwarzanie ciemnego barwinka.
Jeżeli nasza skóra z łatwością nabiera pięknego, złocistego odcienia, oznacza to że znajduje się w niej duża ilość melanocytów. Co za tym idzie jesteśmy podatni na powstanie przebarwień. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się także osoby stosujące zastępczą terapię hormonalną oraz te regularnie korzystające z solarium.
Jak pozbyć się nieatrakcyjnych przebarwień?
W przypadku, gdy zauważymy, że na naszej twarzy, bądź ciele pojawiły się ciemne przebarwienia może oznaczać to, że „przedawkowaliśmy” opalanie. Co w takim wypadku należy zrobić? Przede wszystkim ograniczyć kąpiele słoneczne do absolutnego minimum.
Jeśli powstałe plamy są dla nas udręką i pragniemy się ich jak najszybciej pozbyć – odwiedźmy najbliższą aptekę lub drogerię, w której dostępne są dermokosmetyki. Naszym wybawieniem okaże się krem wybielający przebarwienia. Musimy mieć jednak na uwadze fakt, że niechciane plamki nie znikną w mgnieniu oka. Aby się ich pozbyć konieczna jest regularna aplikacja kosmetyku.