To, w jaki sposób się prezentujemy, ma bezpośredni wpływ na wiele aspektów naszego życia. Osoby atrakcyjne są odbierane jako towarzyskie, zaradne, a także profesjonalne. Nienaganny wygląd dodaje nam również sporej dawki pewności siebie, która obecnie uchodzi za jedną z najbardziej pożądanych cech osobowości.
Aby prezentować się możliwie najlepiej, chętnie korzystamy z usług oferowanych przez kluby fitness, salony piękności oraz studia fryzjerskie. Jednak regularne odwiedzanie tego typu miejsc nie jest w stanie zagwarantować nam atrakcyjnego wyglądu. Dlaczego? Podstawą zadbanego wizerunku jest sprawne funkcjonowanie wszystkich procesów zachodzących w naszym organizmie. Aby uniknąć komplikacji powinniśmy unikać szeregu negatywnych czynników. Jednym z nich jest przewlekły stres, który to coraz częściej towarzyszy nam w codziennym życiu.
Wpływ stresu na wygląd naszej cery
To jak prezentuje się nasza cera jest w dużej mierze uzależnione od sposobu, w jaki się odżywiamy. Zrównoważona dieta jest niezbędna do tego, by móc cieszyć się gładką i promienną skórą. Niestety przewlekły stres sprawia, że w naszym organizmie dochodzi do zaburzeń w przebiegu procesów metabolicznych. Co za tym idzie, nasz organizm nie jest w stanie przyswoić niezbędnych wartości odżywczych, a to bezpośrednio przekłada się na wygląd naszej cery.
Osoby, które na co dzień borykają się z silnym stresem, mogą zauważyć na swojej twarzy oznaki przedwczesnego starzenia się skóry. Jednak wyraźne zmarszczki, utrata elastyczności oraz jędrności to nie jedyne zmiany w obrębie opisywanej tkanki. Konsekwencją napięcia mogą być również pojawiające się na naszej twarzy niedoskonałości, a niekiedy nawet trądzik. Ponadto w przypadku długotrwałego stresu wydłużony zostaje czas niezbędny na regenerację i gojenie się podrażnień oraz ran powstałych na naszej skórze.
Przewlekłe napięcie nerwowe, a kondycja naszych włosów i paznokci
W przypadku silnego stresu cierpi nie tylko cera. Przewlekłe napięcie nerwowe odbija swoje piętno również na naszych włosach. Kosmyki stają się matowe i pozbawione życia. Co więcej, stres jest jedną z głównych przyczyn nadmiernego wypadania włosów, przez co nasza fryzura znacząco traci na swojej objętości.
Stres nie jest także łaskawy dla naszych paznokci. Płytka, którą tak chętnie pokrywamy barwnymi lakierami, pod wpływem długotrwałego napięcia nerwowego, staje się łamliwa i wykazuje tendencję do rozdwajania. Oddziaływanie stresu jest na tyle silne, że kondycja naszych paznokci nie poprawia się nawet po zastosowaniu odżywek wzmacniających ich płytkę.