Upały w pracy mogą dać we znaki. Codzienne obowiązki stają się bardziej męczące, trudniej o koncentrację. Dodatkowym problemem jest właściwy strój, szczególnie jeśli na dworze panują 30-stopniowe upały, a w biurze działa klimatyzacja. Podpowiadamy, jak ubrać się latem do biura, by było jednocześnie elegancko, wygodnie i stylowo. Zadaj szyku nawet w upale!
Przetrwanie lata w pracy czasem wydaje się nie lada wyzwaniem. Biurowy dress code jest dość restrykcyjny i nie do końca przygotowany na upalne dni. Jak zatem ubierać się, by nie łamać zasad dobrego stylu w pracy, a jednocześnie dać sobie też trochę wytchnienia podczas najgorętszych dni wakacji? Mamy kilka rad.
Po co nam biurowy dress code?
Podczas wybierania ubioru do pracy na gorące dni, trzeba cały czas mieć w głowie to, że nasz strój mówi wiele o tym, jaka jest nasza firma i my sami. Dobrze dobrany strój to budowanie wizerunku firmy czy instytucji, w której pracujemy. Dzięki strojowi możemy dodać sobie nieco powagi i profesjonalizmu, a przede wszystkim świadczy o tym, jak traktujemy naszych kontrahentów i klientów. Dlatego też ważne jest, by ubierać się elegancko i zgodnie ze standardami, aby wszyscy, którzy mają z nami do czynienia, traktowali nas poważnie i profesjonalnie.
Dodatkowo zasada mówi, że im bardziej konserwatywny strój nosimy, tym większe zaufanie zbudzamy, a jednocześnie firma wydaje się bardziej kompetentna. W jakich branżach najczęściej obowiązuje określony dress code biurowy? To przede wszystkim instytucje państwowe, samorządowe, urzędy, biura polityków, adwokatów, doradców zawodowych, sędziów, notariuszy. Normy stroju do pracy dotyczą także pracowników banków, ubezpieczalni, ale też nauczycieli, pracowników recepcji hoteli oraz różnorodnych sekretariatów. Jednak nie wszyscy muszą ubierać się zgodnie z zasadami dress code. W branżach kreatywnych, mediach, a także wśród informatyków obowiązuje nieco większa swoboda.
Na co należy zwrócić uwagę, by w pracy zawsze wyglądać profesjonalnie? Przede wszystkim pamiętajmy, że zawsze, nawet latem powinno nam zależeć na dobrym wizerunku zawodowym zarówno firmy, jak i nas samych. Im wyższą pozycję w firmie zajmujemy, tym bardziej rygorystyczne podejście do służbowego stroju nas obowiązuje. Podstawową zasadą jest wyczucie dobrego stylu oraz umiar w dobieraniu codziennego stroju do pracy.

Zasady ubioru dla kobiet
Kobiety nie mogą latem przychodzić ubrane do biura niczym na plażę, nawet jeśli pogoda jest typowo wakacyjna. Szorty, spodenki, rybaczki i krótkie spódniczki czy sukienki są wręcz zabronione. Ukazują za dużo ciała, co wygląda nieelegancko i mało profesjonalnie. Panie muszą pozostać przy klasycznych spódnicach o bezpiecznej długości, czyli takiej sięgającej do kolana lub za kolano. Innym wyjściem są spodnie. W tym przypadku możemy założyć długie spodnie bawełniane, ale także modne cygaretki, nieco krótsze, ale by zachować ich profesjonalny wygląd, niech będą prasowane w kant.
Dotyczy to także ubrań na ramiączkach, czyli koszulek i sukienek. W świetle biurowego dress codu takie ubrania są niedopuszczalne. Co prawda, można przyjść do pracy w koszulce, koszuli lub sukience z krótkim rękawkiem, lecz nie mogą być to ubrania bez rękawów zupełnie. Jeśli chcemy ubrać taką sukienkę, obowiązkowo musimy zakrywać ramiona. Przyda się zatem marynarka (może mieć rękaw ¾), lekki sweterek czy popularny w biurach bliźniak. To chyba oczywiste, że nie wolno nosić bluzek czy sukienek z odkrytym dekoltem czy brzuchem. Niedopuszczalne są wszelkie przezroczystości, koronki i wycięcia, które ukazują za dużo ciała. To bardzo nieprofesjonalne!
Niestety, zasady dress codu są bezlitosne. Nawet latem należy chodzić w rajstopach, by nie pokazywać nagich części ciała. W sklepach dostępne są już rajstopy dla kobiet, które są wyjątkowo cienkie, praktycznie niewyczuwalne na ciele, a jednocześnie bardzo eleganckie. Rajstopy takie mają grubość 8 DEN, podczas gdy standardowe rajstopy damskie to 15 DEN. Różnica jest znacząca i na pewno takie rozwiązanie jest wygodniejsze dla pań podczas letnich upałów. Innym sposobem jest postawienie na pończochy, również cieńsze i w kolorze cielistym. Nowoczesnym rozwiązaniem dla kobiet mogą być też rajstopy w spray’u, jednak by dobrze wyglądały na nogach, potrzeba dość dużo wprawy.
Latem w biurze nie uda się nam zaszaleć również kolorami, chociaż w wakacje możemy pozwolić sobie na więcej. Warto zrezygnować z noszonych zimą szarości, granatów i czerni na rzecz jaśniejszych (obijających światło słoneczne), przyjaźniejszych kolorów. To przede wszystkim eleganckie pastele, czyli beże, błękity, a nawet delikatne róże w odcieniu łososiowym. Latem niezawodna jest także biel. Rezygnujemy z ostrych, wyrazistych kolorów, a także z intensywnych wzorów, nawet tych najmodniejszych ostatnio geometrycznych czy wielkich kwiatów. Jeśli w codziennym stroju do biura chcemy przemycić najnowsze trendy lub kolorowe wzory, powinnyśmy wybierać delikatne printy, drobne wzorki – cały czas mając na oku elegancję i dobry smak.
Koniecznie sprawdzajmy, z jakich materiałów wykonane są nasze ubrania. Szczególnie polecamy naturalne, lekkie materiały, w których skóra może oddychać. To przede wszystkim bawełna, wiskoza, jedwab, modal, coupra, lyocell lub cieniutka wełna. Nie warto kupować ubrań poliestrowych, bo sztuczny materiał powoduje, że szybciej się pocimy i praca w naszym otoczeniu może stać się bardzo nieprzyjemna dla naszych współpracowników. Powinnyśmy także zwrócić uwagę na specjalną bieliznę, dzięki której łatwiej przetrwały upały w pracy. Lepiej rezygnować z gorsetów i body, które powodują, że jest nam jeszcze cieplej. Warto wybierać lekkie biustonosze, bez sztywnych gąbek (o ile to możliwe) oraz bawełniane figi. Kolory bielizny należy dopasowywać do stroju. Pod jasne ubrania należy wybierać bieliznę w kolorze beżowym, cielistym, która nie będzie prześwitywała przez stroje.
Ważnym elementem stroju kobiety zawsze są buty. Niestety, do biura latem nie możemy zakładać najbardziej popularnych w wakacje butów, czyli sandałów. Nie możemy także wybierać butów z odkrytymi palcami, gdyż zgodnie z biurowym dress codem jest to bardzo nieprofesjonalne. Buty do biura muszą jednocześnie zakrywać palce oraz pięty, więc tak naprawdę do biura latem sprawdzą się jedynie zakryte, eleganckie czółenka na niewielkim obcasie. Koniecznie wybierajmy te buty, które zostały zrobione z naturalnych materiałów. Dzięki temu, że buty są skórzane, skóra lepiej w nich oddycha, nie odparza się i po całym dniu pracy nasze nogi czują się w miarę dobrze.
I jeszcze jedna uwaga. Lato w biurze może być uciążliwe nie tylko z powodu bardzo wysokich temperatur. Źle wpływa na nas także klimatyzacja w pomieszczeniach, która powoduje, że jesteśmy narażeni na bardzo uciążliwe dla zdrowia wahania temperatur. Wchodzenie z gorącego dworu do klimatyzowanego biura to prosty sposób na przeziębienie lub przewlekłe problemy z zatokami. Ponadto ciężko jest wybrać odpowiedni strój, gdy różnice temperatur mogą wynosić nawet 10 stopni Celsjusza. Co robić? By zminimalizować negatywny wpływ klimatyzacji na zdrowie, trzeba pić dużo płynów, unikać przebywania bardzo blisko klimatyzatora i częstego wchodzenia oraz wychodzenia z biura. Jak wybrać odpowiedni strój? Przede wszystkim stosujemy starą zasadę ubierania się na cebulkę. Wiele osób kojarzy ją z zimą, jednak latem też się przydaje więcej ubrań, które możemy dowolnie zakładać i zdejmować w razie potrzeby. Do lekkiej sukienki czy bluzki warto mieć ze sobą marynarkę lub sweterek, który w klimatyzowanym, chłodnym pomieszczeniu pomoże nam nie zmarznąć. Dobrym pomysłem jest posiadanie w pracy awaryjnej marynarki, która pasuje do większości naszych ubrań i będzie na podorędziu w razie potrzeby. Latem trzeba zwrócić uwagę także na tatuaże, jeśli takie posiadamy. Zbyt odsłonięte stroje mogą je pokazać, co jest wyjątkowo źle widziane w biurze. Pokazywanie tatuaży jest bardzo nieprofesjonalne i pracodawcy często tego pilnują.

Elegancki mężczyzna latem
To chyba oczywiste, że latem mężczyźni do pracy nie powinni chodzić w krótkich spodniach. Co ciekawe, zasada ta obowiązuje także w przypadku dla pracowników mniej restrykcyjnych branż – generalna zasada mówi, że krótkie spodnie u mężczyzn dopuszczalne są tylko poza pracą, na wakacyjne wyjazdy i czas wolny. Można zastępować je innymi, bardziej wygodniejszymi spodniami, rezygnując ze spodni garniturowych. Mamy tu na myśli spodnie bawełniane typu chinos, o ile założymy do nich koszulę oraz pasującą marynarkę. Możemy postawić na lżejszą, sportową marynarkę, która nie posiada podszewki.
Panowie nie mogą też zakładać koszul z krótkim rękawem do pracy. Są może i wygodnie, ale zakładane do marynarki i eleganckich spodni, nie wyglądają dobrze. Niedopuszczalne są także koszulki polo (czyli z kołnierzykiem) ani t-shirty. Należy bezwzględnie zakładać koszule z długim rękawem, jednak warto postawiać na naturalne tkaniny – szczególnie bawełnę i wiskozę (len także jest bardzo naturalnym i wygodnym latem materiałem dla skóry, jednak za bardzo się gniecie, przez co nie jest to materiał odpowiedni do pracy w biurze przez cały dzień). Latem możemy zrezygnować z krawata, by dać sobie nieco oddechu. Jednak koszulę zapinamy do samego kołnierzyka.
Ważnym elementem stroju mężczyzny są skarpetki. Dlaczego? Bo bardzo często widać je, gdy chodzimy lub siadami – nogawka spodni podnosi się i ukazuje nogę. Panowie, by ubrać się nieco lżej, często sięgają po niskie skarpetki (tzw. stópki). Jednak nie jest to żadne rozwiązanie. Takie skarpetki są nieeleganckie i pokazują gołą nogę, co jest wyjątkowo mało estetyczne. Trzeba też wybierać skarpetki z naturalnej bawełny, która nie odparza stóp i dzięki nim po całym dniu w biurze nogi czują się dobrze. Oprócz skarpetek bardzo ważnym elementem garderoby są męskie buty. W żadnym wypadku nie możemy zakładać sandałów czy innych rodzajów butów z otwartymi palcami lub piętą. Jednym dobrym wyborem są eleganckie, męskie skórzane buty. W butach ze skóry stopy znacznie mniej się pocą, dzięki czemu unikamy powstawania grzybic lub innych schorzeń sto, powodowanych nadmierną potliwością. Zdecydowanie lepiej wybierać obuwie męskie wiązane, niż wsuwane. Nawet popularne i wygodne mokasyny należy pozostawić na chodzenie po pracy.